Slavnostní zahájení výstavy „Církev a pivo“

nahrávám mapu....

Datum / čas
Date(s) - 15.10.2019
17:00 - 20:00

Místo konání
Klášterní pivovar Želiv

Kategorie


Slavnostní zahájení výstavy se uskuteční v úterý 15. 10. od 17:00 ve výstavní prostoře Kláštera v Želivě.

Zdánlivě nesourodá témata církev a pivo si klade za cíl zmapovat výstava, která připomene, že pivo mělo v životě církve již od počátku velice důležitou úlohu. Po všeobecném historickém úvodu a představení vztahu piva a církve ve světě se výstava zaměří na regionální církevní pivovarnictví v Plzeňském kraji.
Ač až do počátku 17. století probíhaly ostré disputace o tom, zda je chmelový mok nápoj božský či ďábelský, patřily mnohé církevní řády k průkopníkům ve vaření piva. Plzeňský kraj nebyl výjimkou. Klášterní pivovary v Kladrubech, Stříbře, Albrechticích, Dožicích či Horažďovicích patří k nejstarším na území ČR.
Jednotlivé církevní řády působící v minulosti na území Plzeňského kraje často směle soupeřily v pivovarnictví s panskými i měšťanskými pivovary. Mezi nejproslulejší řády v tomto směru patřili benediktini, johanité, křížovníci s červenou hvězdou. Zdatní pivovarníci však byli i jezuité. Do dnešních dnů se dochovaly různé předměty připomínající tuto zapomenutou kapitolu církevní historie. Jedná se o množství listinného materiálu, ale i trojrozměrných předmětů (historické pivní lahve).
Závěr výstavy připomene, že dnes je u nás církevní pivovarnictví opět živým fenoménem a připomene významnou tradici plzeňského piva ve Vatikánu.

Výstava Západočeského muzea v Plzni – Muzea církevního umění plzeňské diecéze vznikla ve spolupráci s Muzeem šumavského pivovarnictví v Dešenicích a kláštera v Želivě.

autoři:
Jan Jirák
Luděk Krčmář

You may also like...