Minipivovar Mordýř Dolní Ředice

 

   fotogalerie

   etikety

adresa: Dašická 300, 533 75 Dolní Ředice

www.pivovarmordyr.cz

e-mail: pivovarmordyr@seznam.cz


Na čepu a v prodeji bylo:

 

Starší info:
V březnu 2013 zde založili pivovar a o tři měsíce později zahájili provoz. Pivovar byl vybudován svépomocně, s nadšením a odhodláním a na jeho pořízení nebyla čerpána žádná dotace.
V Dolních Ředicích na Holicku v červenci 2013 začal fungovat nový malý pivovar. Do vaření dvou druhů piva značky Mordýř se pustil Libor Melich se svými kamarády. Zájem zatím o nový mok je. Na provozu malého pivovaru na kraji vesnice to bylo hned znát. Začínali chodit první zákazníci a také „exkurze“ z řad kamarádů, majitelů pivovaru. „No máme teď hodně práce, navíc je tady neskutečný nepořádek. Jen co se rozkřiklo, že už máme uvařeno, tak se dveře netrhnou. Zatím nestačíme uspokojit ani nároky našich známých. Spíše bychom ale potřebovali, aby přišel někdo na brigádu,“ smál se Libor Melich, který měl v popisu práce dohlížet na výrobu Mordýře.
• Proč se vlastně pivo jmenuje Mordýř?
Není to tak, že bychom tady někoho mordovali. Jde vlastně o lokální název, protože v Ředicích je rybník, který se právě tak jmenuje. Chtěli jsme tak ukázat, kam patříme, odkud jsme.
• Jak vznikne nápad na otevření soukromého pivovaru?
Já jsem z oboru, pivovarnictví jsem vystudoval. A tak i dříve jsem si vařil pivo jen tak v hrnci doma v garáži. Pak mě kontaktovali dva kamarádi, kteří na tom byli podobně a řekli jsme si, že místo tří malých hrnců můžeme zkusit jeden velký. Tak vlastně vznikl náš pivovar.
• Jak složité je pivovar spustit?
První přípravy jsme zahájili už v září. Vše jsme stavěli spíše svépomocí. Zhruba v polovině května jsme začali vařit, takže nyní máme první hotové pivo. Práce je ale stále hodně. Například nyní řeším špatně vytisknuté etikety. Pořád se něco děje.
• Jak dlouho trvá, než se pivo uvaří?
Jeden den vaříte, týden pak pivo kvasí a měsíc zraje. Hotovo je tedy za nějakých pět šest týdnů.
• Jak drahé je postavit pivovar?
Když budeme řešit čistě jen samotné zařízení na výrobu, tak jsou dva přístupy. Buď si koupíte vše hotové a to vás pak vyjde zhruba na čtyři miliony, ale máte jistotu, že bude vše dokonale fungovat. Nebo si to začnete stavět sami a to pak výrazně ušetříte. Ovšem taky musíte počítat s tím, že pořád něco opravujete a dolaďujete.
• Jaká piva vaříte?
My sice máme nějaké představy, co bychom rádi vařili, ale musíme reflektovat, co pije národ. Ovšem desítku jsme třeba vařit nechtěli, takže jsme teď na léto zatím vsadili na takovou lepší světlou jedenáctku. Vyrobili jsme také polotmavé a v plánu máme výrobu speciálních piv třeba na Vánoce, která však budou silnější. V rámci osvěty pak chceme také uvařit piva z aromatických chmelů. Uvidíme, jaký o ně bude zájem.
• Už se třeba zajímáte o to, že byste dodávali do nějakých restaurací v okolí?
No zatím nedokážeme uspokojit ani všechny lidi, kteří si přijdou koupit pivo přímo k nám. Nějakou síť ale musíme vybudovat. Až nebude léto, tak to s prodejem bude určitě složitější.
• Vlastní hospodu s vaším pivem neplánujete?
Zatím ne. Je s tím poměrně dost práce a také běhání po úřadech. Zatím budeme prodávat jen v PET lahvích a samozřejmě jsou k mání i sudy třeba na zahradní párty.
• Kolik piva byste chtěli za rok vyrobit?
Plánujeme tak zhruba 500 hektolitrů. Zatím podle prvních týdnů se zdá, že bychom to měli zvládnout. Samozřejmě také záleží na poptávce mezi lidmi.
• Budete to mít jako hlavní zaměstnání, nebo spíše jako vedlejšák?
Tak zatím si všichni své místo držíme. Pravda ale je, že kdyby se prodej dobře rozjel, tak by to asi někdo musel vzít na plný úvazek. To se uvidí. Teď pivo děláme ve čtyřech lidech a všichni to máme jako vedlejšák. (zdroj: ekonomika.idnes.cz)
Od 2.8. byl Jantarový ležák na pípě hospody u Červinků v Horních Ředicích.
Premiérově se dne 25.10. dostal na čep Mordýřův vídeňský speciál. Pivo povahou velmi plné a jemné chuti, což bylo dáno velkým podílem vídeňského sladu a chmelené o něco méně než české speciály. Barva byla měděná. Jednalo se o 14 % pivo. Byl to první kousek z budoucí dlouhé řady speciálů, které chtěli průběžně vařit.
S příchodem listopadu opět přišel na scénu i Amber IPA, kterou minule kvůli velkému zájmu mnozí nemohli ochutnat. Receptura zůstala stejná, tedy rubínová barva, citrusový chmel i jemně nakouřenou chuť.
Dne 23.12. 2013 poprvé v historii pivovaru představili tmavé spodně kvašené pivo. Bylo uvařeno z pěti druhů sladů, včetně nakuřovaného, což mu dalo plnou a velmi specifickou chuť a chmeleno bylo výhradně českými chmely při dosažení spíše střední hořkosti.
Od 3.1. 2014 v prodeji Amber IPA.
Dne 30.9. v prodeji piva Světlý ležák, Amber IPA s nakuřovaným sladem a Vídeňský speciál.
Od 17.října nabídl minipivovar nakuřovanou, spodně kvašenou černá čtrnáctku Líný kominík.
Na Vánoce 2014 bylo navařeno sváteční pivo. Každopádně v limitovaném množství. V prodeji bylo od 19.12. Jednalo se o světlou, řádně chmelenou 14 % a tmavou 14 % Líného Kominíka, s nakuřovaným sladem.
Dne 14.2.2015 na čepu Světlý ležák, Vídeňský speciál a Líný Kominík (tmavý speciál s nakuř.sladem).
Od 13.3.2015 v prodeji novinka – India Black Ale (IBA). Poprvé v historii pivovárku spatřila světlo světa tato černá krasavice, se suchým dozníváním a Citrou navoněná. Stupňovitostí 16,5 %.
Po velmi pozitivních reakcích na Líného Komíníka uvařili tmavé pivo, tentokrát bez nakuřovaného sladu, kterých tam bylo i tak pět druhů. Decentní hořkost, ani sladké, ani suché. Stupňovitostí 12,5%. Barva, velmi tmavě rubínová. Chmeleno Sládkem a Červeňákem.V prodeji od 23.3.2015.