- V září 2021 v nabídce Sedláček 11,5% světlý ležák, Sedlák 12% prémiový světlý ležák, Vaněk Ferdinand 12% IPL, výroční světlý ležák s novozélandských chmelem Taiheke, Fortuna Major 12% IPL světlý ležák s novými žateckými chmely Juno a Blues, Přátelé Havajského Pobřeží 13,5% IPA.
- Na počátku března 2021 novinka – Kubula IPL 12. Pšeničný ležák světlý, spodně kvašený, ale při vyšší teplotě 16 st. Za studena lehce chmelený kombinací dvou ušlechtilých chmelů Kazbek+Centennial (CZ+USA). Alk.: 4.5%.
- Koncem března 2020 v prodeji Sedlák 12%, světlý ležák, Sedláček 11%, světlý ležák, Hells Bells 12%, černý APA a K-2 13%, jantarový IPL.
- Bavaria Mandarina je noblesní bavorský chmel, kterého nacpali do speciálu IPL 13,5 % vrchem, spodem. Pivo s vůní mandarinek, sametovou hořkostí a vysokou pitelností. V prodeji od 30.10.2018.
- Od 14.8.2018 v prodeji speciál s názvem Mimoza (kódové označení 5227), v Žatci, nově vyšlechtěná odrůda aromatického chmele. Díky laskavosti Chmelařského institutu jej dostali na zkušební várku. Uvařili proto pivo stejného názvu, a to jako lehký letní ležák. Mimoza byla použita na studené chmelení do tanku. Pivu dodala jemnou citrusovou, heřmánkovou, jasmínovou vůni a chuť. Osvěžující letní pití s menším obsahem alkoholu 4,2 %.
- Od 14.6.2018 v prodeji novinkový speciál Siesta, pohodové letní a lehké pivo. Byl svrchně kvašen, stylu Summer Ale. Nízký obsah alkoholu, lehké tělo, vyšší hořkost a velká pitelnost jej kvalifikují do letní pivní špičky. EPM 11 %, alk.: 4,0 %.
- Od 4.5.2018 v prodeji opět Florián. Pivo světlý ležák, chmelený téměř neznámou odrůdou Rubín. Ta pivu dodává zajímavou, neotřelou až pikantní hořkost i vůni.
- Na konci listopadu 2017 speciál Alleš Gute v prodeji. Navařen jako 13%, s alkoholem lehce nad 5%. Krásná měděná barva byla dána vyšší koncentrací bavorského sladu. Zdejší verze märzenu-březňáku byla mírně hořčí, než je u tohoto stylu zvykem.
- Speciál IPA, který dali do prodeje v říjnu 2017, bylo možno charakterizovat sametovou hořkostí a jemnou, středně výraznou vůní. Ta byla dána kombinaci 3 aromatických chmelu: americké Summit, Centennial a český Kazbek. 13.5%, IBU 45.
- Kroměřížská 10 %, když se v minulosti vařila, mela pověst nevalnou. Proto v pivovárku chtěli tuto reputaci zlepšit a ukázat pivnímu světu, že teď v Kroměříži umí dobrou desítku udělat.
Od 31.5.2016.v prodeji. EPM: 10.2 % IBU: 28 Alk.: 3,7 %
- Od 21.1.2016 v prodeji speciál – IPL Simcoe. Zkratka znamená India Pale Lager, Simcoe je jméno amerického aromatického chmele. Bylo to pivo, které v sobě kombinovalo to nejlepší z IPA a ležáku. Vařilo se jako ležák, chmelilo se jako IPA (včetně studeného chmeleni), kvasilo jako ležák. Výsledkem bylo pozoruhodné pivo, které mělo pouze 2 chuťové vrstvy. Plné sladové tělo ze sladu plzeňského bylo v závěru vystřídáno jemnou, ale intenzivní hořkostí amerického chmele. Nad tím vším se vznášelo ušlechtilé, ovocně-chmelové aroma.
- Dne 20.11.2015 pivovárek přišel s vánočním speciálem Jesus Christ Suprstár. Voňavé, polotmavé, krásně hořké. EPM: 13,5 % Alkohol: 5,2 % IBU (hořkost): 45.
- Alleš Gute! Po mnoha měsících přišel pivovárek opět s populárním speciálem „Alleš“. Jednalo se bavorský märzen / březňák. Složení: pouze 1 slad a 1 chmel. Barva: temně měděná, bronzová Chuť: sametově sladová s velmi jemnou chmelovou linkou. Zdejší nejméně hořké pivo, s plným tělem, bohatou až krémovou pěnou. EPM: 13 % Alkohol: 5 % V prodeji od 13.10.2015.
- Výroční pivo (4.10.2015) bylo opět Vaněk Ferdinand. Ferdinand Vaněk je postava z Havlovy hry „Audience“. Vaněk zde představuje postavu zakázaného spisovatele, který musí pracovat v pivovaru a přesně tedy kopíruje osud samotného Havla. Jak souvisí Václav Havel s kroměřížským pivovarem? Ta spojitost je datum 5.10. To se, v roce 1936, narodil Václav Havel. A ve stejný den, ale v roce 2013 otevřeli 1. selský pivovárek a narazili první tank Sedláčka 11,5 %.
Každým rokem plánují navařit jiného Vaňka. V roce 2015 to byl světlý ležák.
EPM: 12,9 % Alkohol: 4,8 % IBU: 60
- V září 2015 pivovárek po delší době opět uvařil pivo vídeňského typu C &.K.Vídeňský ležák. Na zkoušku jej chmelili i za studena. Jemná, sladovo-chmelově vyvážená chuť a měděná barva. EPM: 12.6% alkohol: 4.5% IBU: 30
- Pivo Velký Mogul uvařili v létě 2015 úplně stejně, jako poprvé. Jediný rozdíl byl ve kvasnicích. Poprvé to byly kvasnice spodní, uvařili ležák, tentokrát bylo pivo prokvášeno kvasnicemi svrchními, a vznikl tedy ale. EPM: 12.5% alkohol: 4.5% IBU: 60.
- Dne 29.6. opět v prodeji speciál Špalda. Pivo uvařené z pšenice špaldy mělo takový ohlas, že jej uvařili ještě jednou. Bylo kvašené spodně, pšeničné tóny bylyv něm rozpoznatelné, tělo střední, hořkost 30 IBU, alkohol 4.1 %.
- V červnu 2015 v prodeji velmi specifické a v našich končinách nezvyklé pivo, kategorie IBL neboli India Brown Lager. Vařil se jako ležák, chmelil se jako IPA, kvasil opět jako ležák. Ve svém charakteru tedy kombinoval to nejlepší z ležáku a IPA. Aromatické, po amerických chmelech voňavé pivo s intenzivní a krásnou hořkostí. EPM: 12.5 %, IBU: 60, alkohol: 4.5 %.
- Krok do tmy. Irský stout, 13.5 % EPM a 5 % alkoholu, chmeleno na 35 IBU. V chuti káva, kakao, hořká čokoláda, náznak sušených švestek. V prodeji od 5.6.2015.
- Špalda je starodávná pšenice, v současné době propagovaná jako zdravější alternativa pšenice seté. Medicína ji připisuje stimulační efekt na imunitní systém. Jedna osivařská firma, prodávající špaldu pivovar požádala o uvaření piva, které by bylo postaveno právě na teto obilnině. Pivo bylo využito jako reklamní a propagační materiál pro zemědělce. Nicméně, zhruba 300 litrů bylo pro pivaře. Hořkost 30 IBU, alkohol 4.1%. V prodeji od 21.5. 2015.
- IPA Chinook byl dalším svrchně kvašeným speciálem z pivovaru, jehož základem byl americky chmel Chinook. Pivo bylo to plné, tělnaté a krásně hořké. Jemná ovocná vůně byla doplněna středně intenzivní chmelovou hořkosti po grepu, jiných citrusech. EPM: 13.5%, alkohol: 5.2%, IBU: 55,. V prodeji od 16.4.2015.
- Novinka od 26.3.2015 – Imperátor. Imperial Lager byl spodně kvašený světlý speciál, 16.5 %, alkohol 6.5 %. IBU 50.
-
V provozu od léta 2013. Pivo koupíte přímo v pivovaru nebo ho točí několik hospůdek ve městě.
-
V roce 2011 se Tomáš Váňa z Kroměříže rozhodl uvařit své první pivo. Výrobu zvládl doma ve sklepě, pivovarnictví přitom nikdy nestudoval. V roce 2013 měl už svůj vlastní pivovar.
-
• Kdy a proč jste se rozhodl pro založení pivovaru?
-
S kamarády jsme před dvěma lety rozhodli, že zkusíme uvařit vlastní pivo. Tím jsme chtěli zjistit, zda budeme schopni pivo vůbec vyrobit. První várka se nám úplně nepovedla, ale přesto byla pitelná. Neodradilo nás to a zkoušeli jsme to dál. V průběhu vaření se pak zrodila myšlenka, že bychom mohli založit svůj vlastní pivovar. Kamarádi s tím ale moc nesouhlasili, proto jsem se do toho nakonec pustil sám. Nápad se navíc líbil mému dlouholetému zákazníkovi a kamarádovi Radku Běhalovi, který se mnou celou myšlenku realizoval. Je z Olomouce a také pracuje v zemědělském sektoru jako já. Jsme ze selských rodin, proto jsme projekt pojmenovali Selský pivovárek.
-
• Kdy se konalo slavnostní otevření pivovaru?
-
Začali jsme vařit už v září, ale oficiální otevření se konalo pátého a dvanáctého října roku 2013 a přišlo se podívat víc než tři sta lidí.
-
• Vystudoval jste nějaký obor zaměřený přímo na potravinářství?
-
Studoval jsem vysokou školu zemědělskou, konkrétně rostlinnou výrobu, což je úplně mimo pivovarnický obor. Nicméně suroviny, které se používají k výrobě piva jako ječmen, pšenice či chmel, jsou produkty zemědělské výroby.
-
• Jaké druhy piva vaříte?
-
Vaříme dva druhy podle způsobu kvašení. První jsou spodně kvašená a mezi ně patří ležáky vídeňského a plzeňského typu. Druhý typ je svrchně kvašený. Postupem času chceme svrchně kvašených piv vyrábět víc. Máme tedy jedenáctku Sedláček, dvanáctku Sedlák, vídeňský ležák C. & K. a česko-americký svrchně kvašený McHugo.
-
• Jsou přísné normy na hygienu?
-
Jedná se o potravinářskou výrobu a proto jsou normy velmi přísné. I pro nás je to důležité, protože si nemůžeme dovolit dát na trh nějakým způsobem závadný produkt.
-
• Jaké je nejsilnější pivo, které umíte vyrobit?
-
Do žádných rekordů zatím nejdeme, ale nejsilnější máme 13,5 procentní svrchně kvašené. Je to česko-americký typ piva zvaný ALE.
-
• Dá se vůbec na výrobě piva něco pokazit?
-
Hygiena je velmi důležitá. Při podcenění může nastat to, že pivo bude zkažené. Vliv na to mají i staré kvasnice nebo nečistota. Celý pivovar se proto neustále sanituje, abychom zabránili kontaminaci.
-
• Jaká je optimální teplota při vaření piva?
-
Nejdůležitější teploty jsou při kvašení, protože každé pivo vyžaduje jiný způsob zakvášení. Spodní ležáky zakvášíme při dvaceti stupních. V ležáckém sklepě je potřeba udržovat teplotu od dvou do čtyř stupňů Celsia.
-
• Co obsahuje příprava a samotná výroba piva?
-
Je to dlouhý proces, který trvá osm až devět hodin. Příprava spočívá ve varním plánu, nákupu surovin a sešrotování sladu. Posléze probíhá samotné vaření.
-
• Který proces považujete při výrobě piva za klíčový?
-
Klíčové jsou všechny, protože žádný se nedá vynechat. Ale za nejdůležitější považuji dva takové zásadní momenty. Prvním je vhodně zvolený varný postup, neboť každé naše pivo je vařeno jinak. Druhým pak je práce na spilce, což je část pivovaru ve které probíhá hlavní kvašení piva.
-
Z našich piv se nejvíce prodává jedenáctka Sedláček, ale řekl bych, že nejrychleji prodané pivo, které jsme tu kdy měli je svrchně kvašený McHugo. Tisíc litrů bylo prodáno do týdne a tento trend pokračuje.
-
(zdroj: kromerizsky.denik.cz)
-
Dne 21.11.2013 byly k dispozici první lahve speciálu ale McHugo. Do lahvi šlo pouze 400 litrů, zbytek chtěly hostince na vánoční večírky.
-
V únoru 2014 navařili 930 litrů bavorského ležáku Marzen neboli březák. Má temně bronzovou barvu a bude o něco hořčí, než jiná piva v teto kategorii. Jedná se o unikátní trojkombinaci chmelu hořkých s těmi aromatickými.
-
Od 12.3. již v prodeji novinkové pivo Alleš Gute (bavorský březňák).
-
Dne 10.4. novinka – stout. Svrchně kvašený, černý, hořký. Jmenoval se Krok do tmy.
-
V květnu uvařeno první pšeničné pivo. Jako hold Postřižinám jakož i paní Vašáryové jej pojmenovali Maryška.
-
K 1.vyročí otevření pivovaru navařili Výroční speciál, pro tento rok to byla IPA, a to polotmavá. Pivo bylo hotové na začátku října.
-
V září změnili druhy chmelů u piva C&K (ležák vídeňský). Výsledkem bylo o něco jiné pivo. Charakter hořkosti byl totiž významně odlišný, pikantnější, kořenitější, výraznější.
-
Dne 5.10. pořádali oslavu prvního výročí otevření pivovaru. Otevřeli pivovar všem návštěvníkům. Na čepu 4 druhy piva.
-
V říjnu v ležáckém sklepě spojili Sedláka a Krok do tmy v poměru 1,3:1. Vzniklo velmi zajímavě pivo. Obě hořkosti, chmelová ze Sedláka a pražená z Kroku se obrousily a daly vzniknout jemnému, ale stále výraznému pití. Nazvali ho jednoduše: Řezané.
-
Dne 23.10. proběhla první várka vánočního speciálu –Jesus Christ Suprstár. Šlo o 15-16 %, typ EPA (English Pale Ale), svrchně kvašené pivo anglo-saského stylu. Barva byla tmavá, kaštanová, pěna byla hustá a bohatá, v chuti bylo harmonicky skloubeno silnější sladové tělo se středně intenzivní hořkostí, která však poměrně dlouho na patře doznívala.
-
Nové pivo – IPA Columbus (chmelené americkou odrůdou Columbus). Tento výrazně hořký a aromatický chmel dal pivu charakteristickou chuť a vůni. Pivo bylo drsné, zemité a poměrně dost hořké. Vysoká hořkost byla umně skloubená s plným sladovým tělem a středním alkoholem. 13.5% EPM, alkohol: 5,2%. V prodeji od 28.1.2015, celkově 500 lahvi, 15 sudů.
Po velmi úspěšném speciálu IPA Columbus přišel pivovar tentokrát s IPA Simcoe. V prodeji v první půlce března.
|