Monopol Vídeňský ležák

Pivovar Monopol z Teplice se zapojuje do oslav 100. výročí vzniku republiky.
Stoleté výročí vzniku Československa je i příležitostí připomenout děditství Rakousko-Uherské monarchie, z jejíž trosek republika vyrostla. A Vídeňský ležák představuje jeho hodnotnou součást. Přišel na svět roku 1840 díky známému vídeňskému pivovarníkovi Antonu Dreherovi. Jeho stejnojmenný syn pak přenesl významnou část svého podnikání na území budoucí Československé republiky.
Dreher použil na výrobu tohoto piva speciální, lehce natažený slad (sladovaný o něco déle za vyšších teplot než světlé slady – výsledkem je o trochu tmavší barva sladu). Výsledkem je pivo jantarově – měděné barvy, (13 Plato, 5% alk.), pro které je charakteristická nasládlá, sametově – hebká sladovost, s oříškovými podtóny a s příjemným kořeněným dozníváním. Všechny tyto chutě dodává pivu právě speciální Dreherův vídeňský slad.
Bohužel v zemi původu, Rakousku, tento pivní styl již téměř vymizel. Ovšem Česká republika se může k tomuto odkazu směle hlásit také s odkazem na někdejší Dreherovy pivovary a zemědělské a lesní statky rozeseté po celé zemi. V Měcholupech na Žatecku dokonce Dreher mladší po určitou dobu žil. Není proto náhodou, že to byli právě čeští sládci, kteří ve 21. století znovu přivedli tento druh piva v život.
You may also like...