Chříčský minipivovar

 

   fotogalerie

   etikety

adresa: Chříč 2, 331 41 Chříč

www.pivovarchric.cz

e-mail: info@pivovarchric.cz


Na čepu a v prodeji bylo:

 
 

 • V březnu 2022 v prodeji sv. Vladimír 13°. Benefiční dvojjazyčný speciál pro Ukrajinu. Veškerá tržba bude použita na podporu Ukrajinců. Polotmavé pivo typu dunkel s kořenitým aroma a tóny citrusu. Alk.: 5,5 %.
 • Na konci roku 2021 v prodeji Pazdrátor (imperial lager, alk.: 7,3 %), 17° barikovaný speciál.
 • Na konci září 2021 novinka Věčný student (nakuřovaný ležák, alk.: 5,0 %).
 • V září 2021 novinka – Libero. Osvěžující a lehká Session IPA. Alk.: 3 %.
 • V dubnu 2021 připravili opět Pouťový speciál. India Pale Lager, světlý spodně kvašený, exoticky chmelený zázrak. Alk.: 5,5 %.
 • Na počátku ledna 2021 v prodeji Tříkrálový speciál – pivo typu dunkel. Polotmavý 13° ležák s kořenitým aroma a tóny citrusu.
 • V listopadu 2020 novinka – pšeničné pivo Svoboda (alk.: 4,7 %).
 • V srpnu 2019 novinka – Pařez. Klasická osmička – dříve nápoj sklářů a metalurgů. Osvěživé nízkoalkoholické pivo vyšší hořkosti je dnes určené všem, kdo chtějí nepotupným způsobem zahnat žízeň a přitom budit zdání střízlivosti.
 • Pouťový speciál roku 2019 byl India Pale Lager 13°, světlý spodně kvašený, exoticky chmelený.
 • Na jaře 2018 uvařili další pivní pivo – Řeholní speciál. Tentokrát se jednalo inspiraci klášterními trapistickými pivy. Polotmavé, svrchně kvašené, třináctistupňové pivního stylu Abbey nechali ležet poctivé dva měsíce ve zdejších sklepích.
 • V lednu 2018 v prodeji speciál Mahatma IPA. V pivu šlo rozpoznat aroma exotických koření a citrusů. Alkohol: 5,5 % EPM 13 %.
 • Pivovar u příležitosti Památky zesnulých v roce 2017 uvařil novinkový Dušičkový speciál. Šlo o aromatický polotmavý ejl navařený s hořkými tóny grapefruitu a sladkých třešní. EPM 13 % Alk.: 5,5 %.

Starší info:
Slavnostní otevření chráněného pivovaru Chříč proběhlo dne 29.8.2015 v rámci akce Křič Fest.

Pivo se v Chříči na Plzeňsku vařilo od 16. století až do doby po 2. světové válce. Teď je opět v provozu. Kromě sládka v něm od června pracuje pět mentálně postižených lidí, třikrát týdně pomáhají vařit pivo. V obnoveném minipivovaru koupíte jedenáctku Pazdrát nebo polotmavou třináctku Nocturno. Chříčský minipivovar obnovilo místní občanské sdružení Propolis. Na rozjezd sociálního podniku Pivovar Chříč získalo evropský grant 5,5 milionu korun a další část financí dalo ze svého. Pivovar z 16. století skončil po 2. světové válce, poté objekty chátraly, řekla Veronika Endrštová z Propolisu, který komplex koupil v roce 2009 za necelý milion korun a už ho téměř celý oživil. Sociální firma nazvaná Chráněný pivovar zaměstnala pět lidí z domova pro postižené osoby v Zavidově, kteří třikrát v týdnu pomáhají vařit pivo. „Jsou strašně šikovní a komunikativní. Normálně by byli zavřeni v ústavu. Čepují pivo, lahvují, dělají polepky, uklízejí,“ řekla Endrštová. Sdružení původně zvažovalo koncept chráněné dílny, které ale potřebují pravidelné dotace od státu. Alternativou je koncept sociálních podniků, jež se snaží řešit různé společenské problémy provozováním ekonomické činnosti. Pivovar má vytvářet profit pro neziskové aktivityv kultuře a vzdělávání. Pomoci má také rozvoji turistického ruchu. „Naší vizí je přetvořit celý areál v místo, kde se budou setkávat lidé se zájmem o historii, umění, krajinu, tradice a řemesla. Kromě pivovaru se nám podařilo vytvořit ve sladovně a zahradě místo pro setkávání, vybudovat v prvním patře sladovny interaktivní expozici o životě předků Muzeum každodennosti a v bývalých skladech otevřít komunitní centrum pro pravidelné volnočasové aktivity a vzdělávací akce pro školy, rodiny i veřejnost,“ řekl předseda sdružení Antonín Štogr. „V pivovaru už se vaří jedenáctka Pazdrát a polotmavá třináctka Nocturno,“ řekl Petr Jakubíček z Propolisu. Utržené peníze z piva, prodávaného po celý týden v PET lahvích nebo v sudech, šly na udržitelnost a rozšíření výroby piva. (zdroj: http://www.lidovky.cz/v-chrici-na-plzensku-obnovili-cinnost-pivovaru-prijali-postizene-1cx-/pivo.aspx?c=A150829_200237_ln-pivo_sho)